Malmö na weekend – informacje praktyczne

Malmö jest trzecim największym szwedzkim miastem. Położone w południowej części kraju, w prowincji Skåne. Dzięki mostowi Oresund łączy Szwecję z Danią. Mieszkańcy obu krajów walczyli o dominację nad miastem do połowy XVII wieku, kiedy to wreszcie Szwedzi ostatecznie odebrali Duńczykom władzę nad miastem. Malmö w tym okresie było ważnym ośrodkiem wymiany handlowej i rywalizowało o tytuł tego najważniejszego z Kopenhagą. Obecnie Malmö nosi tytuł niezwykle barwnego i tętniącego życiem miasta. Najbardziej jest to widoczne latem, kiedy piękna pogoda zachęca Szwedów do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jeśli wybieracie się do Malmö, lub planujecie być w okolicy, to w zasadzie przy dobrych warunkach między innymi pogodowych wystarczy Wam jeden dzień, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca. Jednak moim zdaniem warto się tutaj zatrzymać na dłużej i robić jednodniowe wypady np. do Kopenhagi, Goteborga, Parku Narodowego Stenshuvuds czy Nimis – o tych miejscach już niedługo napiszę więcej.

Jak się dostać do Malmö?

Do Malmö (albo do Kopenhagi) najłatwiej, najszybciej i najtaniej można się dostać wybierając linie lotnicze Wizzair. Wizzair lata do Malmö z kilku miast w Polsce, jeśli jednak lecicie z Warszawy mam dla Was dobrą wiadomość! Wizzair lata z Okęcia. Juhu! Tym razem nie będzie wielkiej wyprawy do Modlina. Bilety zaczynają się już od 45zł w jedną stronę. Sama kupiłam je kilka razy w tej najniższej cenie i to bez posiadania karty Wizz Discount Club. Do Szwecji można dostać się jeszcze między innymi drogą morską np. promem ze Świnoujścia do Ystad. My na początku sierpnia zdecydowaliśmy się na prom Polferries.

Dojazd z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum Malmö trwa od 30 do 60 minut w zależności na jaki środek transportu się zdecydujemy. Ja na początku jeździłam autobusami Flygssbusarna. Bilety można zakupić na stronie przewoźnika. Koszt takiego biletu w jedną stronę to 105 szwedzkich koron (czyli ok 10,5 euro) zaś w dwie strony to 199 euro (czyli około 19,9 euro). Bilet jest otwarty, nie jest imienny (możemy niewykorzystany bilet komuś przekazać), jego ważność od momentu zakupu to aż trzy miesiące. Nie trzeba go drukować ponieważ potrzebujemy tylko QR code, który trzeba zeskanować przy wejściu do autobusu tak więc wystarczy mieć go na telefonie.

Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prywatnych przewoźników np. pana Bogdana. Polecałam Wam jego usługi kiedyś na Facebooku. Przejazd trwa wtedy ok 30 minut i jesteśmy podwożeni pod sam dom! Tak samo działa to w drugą stronę. Kiedy jedziemy na lotnisko w Malmö jesteśmy odbierani spod domu. Cena takiego przejazdu to 100 koron. Na zdjęciu niżej macie wszystkie dane. Wystarczy napisać do niego smsa przed przylotem z dokładnymi danymi swojego przyjazdu. Polecam najmocniej!

Poruszanie się po mieście

Kiedy przyjechałam do Malmö latem w ogóle nie korzystałam z komunikacji miejskiej ponieważ wszędzie jest tutaj bardzo blisko! Jesienią i zimą, kiedy temperatury są niskie, bardzo niskie lub ultraturbozajebiścieniskie, polecam poruszać się komunikacją. W kioskach i na stacji kolejowej można zakupić karty JOJO na które doładowuje się pieniądze. Biletów nie można kupić w autobusie ani w pociągu! Bilet jednorazowy w obrębie Malmö dla dorosłej osoby kosztuje 220 koron. Jeśli chcemy się wybrać do Lund jest to koszt 440 koron. Jeśli planujemy się przesiadać należy kierowcy powiedzieć nazwę ostatniego przystanku i wtedy on drukuje nam bilet (żebyśmy nie musieli podwójnie płacić w kolejnym autobusie, easy?)

Gdzie nocować w Malmö?

Hotele w Malmö, jak zresztą w całej Skandynawii, są bardzo drogie. Tutaj z pomocą przychodzi po raz kolejny moje ukochane Airbnb. W Szwecji korzystałam już z Airbnb dwa razy podczas #SzwedzkiegoRoadtripu i jestem bardzo usatysfakcjonowana! Zrobiłam dla Was mały przegląd ofert mieszkań i pokoi w Malmö i wiele z nich wygląda bardzo fajnie. Poniżej kilka propozycji. Co więcej, jeśli jeszcze nie macie konta w serwisie Airbnb z tym linkiem dostaniecie zniżkę na pierwszą rezerwację!

 Co warto zobaczyć w Malmö?

Promenada w porcie – zwykle od tego miejsca zaczynam zwiedzanie miasta kiedy ktoś przyjeżdża do mnie w odwiedziny. To właśnie stąd rozciąga się przepiękny widok na most Øresund, tutaj można zjeść pyszną pizzę (tak, wiem, to bardzo szwedzkie danie…) i napić się kawy w skandynawskiej sieciówce Espresso House. Oczywiście najlepiej wszystko to robić kiedy jest piękna pogoda w letnie popołudnie ale ma to również swój urok jesienią kiedy nie ma tutaj prawie nikogo!

Turning Torso – najwyższy budynek w Szwecji jest właśnie w Malmö! Zdecydowanie wyróżnia się na tle niskiej zabudowy miasta ale robi naprawdę świetne wrażenie. Wieżowiec wygląda jak skręcony a w środku nie ma kątów prostych. Pełni on funkcję zarówno biurową jak i mieszkalną. Niestety nie jest udostępniony dla turystów. A szkoda! Widok z ostatniego piętra na pewno byłby spektakularny!

Lilla Torg – mały skwer w centrum miasta, gdzie można przyjść coś zjeść, napić się czy zrobić zakupy.

Malmöhus Slott – zamek w Malmo położony jest na obrzeżu przepięknego parku Kungs (Kungsparken) w okolicy znajduje się też miejsca biblioteka Stadsbibliotek.

Ulica handlowa Södra Förstadsgatan – gdzie znajdziecie różne szwedzkie i mniej szwedzkie sklepy. Ja zaglądam tam przede wszystkim do sklepu Lush oraz do kawiarni Condeco

Malmöslott
Malmöslott

 

Tanie bilety lotnicze pojawiają się w najmniej nieoczekiwanym momencie. A może właśnie przypadkiem zastanawiacie się nad kupieniem biletów do Malmö? Kupujcie i wpadajcie, no i oczywiście dajcie znać, to pójdziemy na fikę 😉

Podobne