Laxsmörgås, czyli szwedzki przysmak na każdą okazję!

Uwielbiam podróżowanie między innymi dlatego, że wiąże się ono z poznawaniem nowych kuchni. Kocham jedzenie, a próbowanie lokalnych przysmaków to najlepsza część każdego wyjazdu! Jestem w stanie nawet poświęcić wizytę w super muzeum jeśli w zamian mogłabym spróbować nowego, regionalnego dania przygotowanego przez mieszkańców danego miejsca.

Jak wspominałam w ostatnim wpisie Szwecja jest dla mnie kompletnie nieodkrytym krajem. Byłam tutaj wcześniej, ale tylko na weekend i nie miałam wtedy możliwości spróbowania zbyt wielu tradycyjnych potraw. Teraz kiedy przybyłam tutaj na dłużej jestem niezwykle podekscytowana perspektywą próbowania nowych rzeczy. Wczoraj moja przyjaciółka Julia i jej chłopak John zaprosili mnie na kolacje i przygotowali szwedzkie laxsmörgås, czyli kanapki z łososiem. Z pozoru jest to banalna potrawa ale połączenie smaków jest wyborne. To bardzo lokalne danie, które Szwedzi jedzą np. na kolacje ale też przyrządzają małe laxsmörgås np. jako przekąski na imprezy.

IMG_1894

Aby przyrządzić  laxsmörgås potrzebujecie:

  • kilka kromek dobrej jakości pieczywa
  • wędzonego łososia
  • gęstą śmietaną
  • czerwoną cebulę
  • cytrynę
  • koperek

A oto banalny przepis na pyszną szwedzką przekąskę:

Na każdą kromkę pieczywa nakładamy plasterek (albo dwa) łososia. Następnie smarujemy ją delikatnie śmietaną, posypujemy pokrojoną w kosteczkę cebulą, dekorujemy koperkiem i cytryną. Voilà! Tradycyjna szwedzka przekąska właśnie wylądowała na Waszym talerzu 🙂

Smaklig måltid!

 

Podobne