Jak zorganizować weekend w Rzymie? Przewodnik praktyczny.

Grudniowy wyjazd do Rzymu okazał się strzałem w dziesiątkę. Wprawdzie po powrocie czujemy lekki niedosyt – nie da się poznać miasta w zaledwie trzy dni. To jednak dobra oznaka. Wypad bardzo nam się podobał i wiemy już, że do Wiecznego Miasta musimy wrócić. Kiedy? Tego jeszcze nie wiemy, ale na pewno tak zrobimy. Zapisałam jednak wszystkie wskazówki, jak taki wyjazd zorganizować. Mam nadzieję, że Wam się przydadzą!

Kiedy jechać do Rzymu?

W grudniu! Wprawdzie w innym miesiącu nie udało mi się Rzymu odwiedzić… ale historie znajomych i rodziny o pobycie w Wiecznym Mieście latem skutecznie mnie odstraszają. Myślę, że dobrą porą będzie też wiosna/jesień. Na pewno nie będzie wtedy szalonych upałów. Moim zdaniem dużo przyjemniej zwiedza się nawet w lekkiej kurtce niż w 40-stopniowym skwarze!

Przylot

Do Rzymu można bezproblemowo dolecieć tanimi liniami tj. Wizzair czy Ryanair. Ceny zaczynają się już od mniej więcej 150 zł. My nasze kupiliśmy w promocji Wizzaira „kup dwa, zapłać za jeden”. W okolicy Rzymu znajdują się dwa lotniska: Fiumicino i Campini.

Dojazd z lotniska

Z lotniska możemy dojechać na kilka sposobów. Jednym z nich jest bezpośredni autobus z lotniska do stacji kolejowej Termini. My wybraliśmy autobus terravision.com. Warto jest zarezeować bilety wcześniej przez Internet aby uniknąć długiego stania w kolejce po opuszczeniu terminalu. Jeśli jednak zdecydujemy się kupić je po przylocie to mamy opcję kupienia od razu w dwie strony. Koszt ok. 9 euro (w dwie strony) w jedną 5. Zniżek brak ale ta kwota i tak jest bardzo przystępna. Jest tylko mały haczyk. Przed wyjazdem z Termini na lotnisko musimy „zarezerować” nasze miejsce w autobusie z wyprzedzeniem około trzydziesto minutowym (nie musimy stać specjalnie w kolejce – podajemy Pani w okienku tylko nasze bilety a ona wręcza nam w zamian vouchery do autobusu). Autobusy chodzą co około godzinę.

Poruszanie się po mieście

Najłatwiej (o ile nie strajkuje) jest się poruszać metrem. Jednak wtedy się nie za dużo zobaczy. Warto wcześniej ściągnąć sobie aplikację City Mapper, która umożliwia sprawdzanie przejazdów. Korzystam z niej przy prawie każdym moim wyjeździe. Autobusy w Rzymie chodzą sobie dosłownie jak chcą. Nie raz goniliśmy albo czekaliśmy np. godzinę na autobus. Wtedy przydają się właśnie wygodne buty i trochę cieprliwości w maszerowaniu do domu 🙂

Mieszkanie

Mieszkanie mieliśmy naprawdę super chociaż było ono troszkę daleko od centrum. Wybraliśmy je z dwóch powodów: cena i (jakby nie patrzeć) lokalizacja. Jechaliśmy tuż po paryskich zamachach i nie chcieliśmy mieszkać w centrum. Dla osób, które lubią wychodzić i „być” nie byłaby to lokalizacja godna polecenia ale dla tych patrzących na budżet już tak! My po raz kolejny rezerwowaliśmy nocleg przez serwis Airbnb – z tym linkiem dostaniecie zniżkę ok. 70zł na pierwszą rezerwację.

Mam nadzieję, że dzięki tym pięciu prostym radom Wasz wyjazd do Rzymu będzie jeszcze przyjemniejszy. Jeśli jest coś co Was nurtuje w kwestii wycieczki do Rzymu – piszcie koniecznie!

Podobne