Wszystko co musisz wiedzieć planując wyjazd do Paryża

Czas zrobić małą przerwę w relacji mojego dwu tygodniowego pobytu w Paryżu. Biorąc pod uwagę fakt, iż dostaję sygnały, że sporo znajomych (ale nie tylko!) wybiera się w najbliższym czasie do Paryża, pomyślałam, że dobrze by było zebrać wszystkie praktyczne porady i informacje w jednym poście. Mam nadzieję, że przydadzą Wam się w planowaniu wyjazdu.

Dojazd z lotniska
Do Paryża możemy dolecieć na lotnisko Rossy-Charles des Gaulle albo Beauvais. To pierwsze jest największym portem lotniczym we Francji i obsługuje miliony pasażerów rocznie. Przez wielu znienawidzone ze względu na rzekomy bałagan, przeze mnie uwielbiane (!) pomimo iż zdarzyło mi się spóźnić raz na samolot do Polski (właśnie przez wspomniany bałagan). No ale przecież to nie jest koniec świata 😉
Dojazd z lotniska Rossy-Charles de Gaulle
1. Autobus Le Cars Francais – bardzo wygodne duże autobusy turystyczne, które zatrzymują się na przystanku Charles de Gaulle Étoile. Cena biletu ok. 12 euro w jedną stronę. 
2. Rossy-Bus – opcja wybierana prawie zawsze przeze mnie. Jest to zwykły autobus, przy dużej liczbie osób średnio wygodny ale mnie osobiście pasuje przystanek na którym się zatrzymuje czyli Opéra. Cena to ok. 11 euro w jedną stronę.
3.   Pociąg RER. Jeździ on z lotniska CDG. Jechałam nim raz i nie polecam.
Dojazd z lotniska Beauvais
Lotnisko Beauvais znajduje się około godzinę i piętnaście minut drogi od Paryża. Obsługuje ono tanie linie lotnicze. W tym roku Albert, kiedy przyleciał do mnie, lądował właśnie na tym lotnisku. Dzięki temu mogę Wam przekazać iż bilet dojazdowy do miasta w jedną stronę kosztuje 17 euro, możecie go kupić po wyjściu z samolotu w automatach. Autobusy czekają na przylatujących i dowożą ich na przystanek Port Maillot. W drodze powrotnej warto być na przystanku autobusowym ok. 3 godzin przed odlotem. 

Komunikacja miejska
Komunikacja miejsca w Paryżu jest świetnie rozwinięta. Najprościej jest moim zdaniem korzystać z metra, które jest w stanie dowieźć nas praktycznie wszędzie. Jeśli jedziecie na około tydzień (lub więcej) to najbardziej opłaca się wykupić kartę NAVIGO (w punkcie informacyjnym). Koszt wyrobienia takiej karty  to 5 euro + 21 euro na tydzień. Karta jest o tyle wygodna, że uprawnia nas do nielimitowanej ilości przejazdów: metrem i autobusami. Jest ona ważna od poniedziałku do niedzieli. Dlatego też warto przy planowaniu wyjazdu wziąć pod uwagę przyjazd w niedzielę, a nie na przykład w środę 🙂
Jeśli jesteście w Paryżu tylko na około trzy dni możecie zaopatrzyć się w pakiet dziesięciu biletów w cenie 14,10 euro. Wszystko zależy od tego ile zamierzacie poruszać się komunikacją miejską. Pojedynczy bilet kupiony w autobusie kosztuje 2 euro.

Poruszanie się po mieście
Poruszanie się metrem jest banalnie proste. Na każdej stacji znajdują się mapki, możecie również wziąć swoją własną w punkcie informacyjnym. Gorzej jest z autobusami. Najlepszy sposób to moim zdaniem ściągnięcie aplikacji CityMapper (ew. RATP). Więcej o tej aplikacji pisałam tutaj. Jej największą zaletą jest to, że zapisuje ona wyszukiwane trasy dzięki czemu możemy jej używać bez Internetu.

Mieszkanie
Paryż jest drogim miastem. Nie będziemy się oszukiwać, że jest inaczej. Ceny hoteli mogą zwalać z nóg, jednak jak się trochę pokombinuje to jest szansa, że Paryż nas nie zrujnuje. W tym roku wynajęliśmy sobie z Albertem mieszkanie przez serwis Airbnb w dzielnicy Le Marais. Cena za noc ok 200 zł. czyli po 100 zł. na osobę. Ciężko znaleźć coś w tej cenie w takim standardzie. Mieliśmy zniżkę dlatego było trochę taniej. Jeśli chcecie uzyskać taką zniżkę napiszcie mi maila: aniablochblog@gmail.com a wyślę Wam link do rejestracji.
Inną opcją są oczywiście hostele. W pewnym momencie Alberta nocleg w moim akademiku stanął pod znakiem zapytania dlatego też zaczęłam szukać opcji awaryjnej. Znalazłam np. łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu Generator za ok 250 zł. za dwie noce. Na szczęście nie musieliśmy z tego korzystać. 
Pojawiło się również pytanie w jakich dzielnicach szukać noclegu, żeby było blisko do największych atrakcji turystycznych. Trudno powiedzieć, najważniejsze moim zdaniem jest kierowanie się zasadą, że trzeba mieszkać bardzo blisko stacji metra. Wtedy będziemy się w stanie przemieścić wszędzie i szybko!
A jakich dzielnic unikać? Również trudno mi powiedzieć ponieważ nie lubię generalizować. Kiedyś mieszkałam w 11 dzielnicy albo przy końcowej stacji metra Balard, nie były to wymarzone lokalizacje ale nic mi się nigdy nie stało. Unikałabym natomiast okolic metra Barbes czy Gare du Nord (chociaż tu też nie ma reguły). Znam osoby, które tam mieszkały przez wiele lat, żyją i na dodatek mają się dobrze.
Strony przydatne: booking.com oraz airbnb.com – z tym linkiem dostaniecie zniżkę ok. 70zł na pierwszą rezerwację w serwisie Airbnb 🙂

Tanie zwiedzanie
Jeśli jesteście poniżej 26 roku życia to koniecznie przeczytajcie ten akapit! W większości muzeów państwowych obowiązuje bowiem zasada, że obywatele UE pomiędzy 18 a 26 (lub 25) rokiem życia wchodzą za darmo, wystarczy tylko dowód osobisty aby potwierdzić wiek.
Do tych miejsc zalicza między innymi: Luwr, Musee d’Orsay, Centrum Pompidou, Wersal  ale nie tylko! Większość muzeów oferuje też darmowe wejścia w pierwsze niedziele miesiąca. Najlepiej sprawdzajcie na stronie miejsca, które Was interesuje.

Wycieczki poza Paryż
Jeśli jesteście w Paryżu na dłużej warto rozważyć wycieczkę poza miasto. Najpopularniejsze destynacje to z pewnością Disneyland oraz Wersal. 
Dojazd do Disneylandu
RER A czyli kolej podmiejska oznaczona na czerwono, kierunek Marne-la-Valée. Cena biletu 7,5euro. Czas podróży 40minut.
Dojazd do Wersalu:
Jedna z opcji to: dojazd RER C czyli kolej podmiejska tym razem oznaczoną na żółto, kierunek Versailles-Rive Gauche.

Jedzenie

O przysmakach francuskich pisałam już kiedyś tutaj. Jednak po tegorocznym wyjeździe muszę tę listę uaktualić dlatego stworzę jeszcze osobny post jednak pojawiło się kilka próśb o poradę gdzie można zjeść w rozsądnych cenach. Na pierwszym miejscu postawiłabym tutaj Dzielnicę Łacińską, gdzie możecie zjeść słynne crêpes lub galletes w niskich cenach (3-5euro) – gdzieś indziej pewnie też ale tutaj jest ich moim zdaniem najwięcej i smakują najlepiej. 
W okolicy ulicy Mouteffard znajdziecie mnóstwo małych niedrogich knajpek, a także różne francusko-niefrancuskie fast foody np. Au P’tit Grec, gdzie możecie zjeść naleśniki przypominające nasze kebaby. Sprawdzone! Bardzo dobre i niedrogie miejsce.

Najtańsze jedzenie to jedzenie „na ulicy”. W restauracjach prawie zawsze doliczany jest serwis. Pamiętajcie, że woda w restauracjach jest we Francji za darmo o ile jest to „carafe d’eau” czyli kranówka 🙂 

Podobne