Szkocja: Podróż śladami serialu Outlander

Na serial Outlander trafiłam całkowicie przez przypadek – dopiero co skończyłam oglądać jeden z kostiumowo-historycznych seriali na Netflixie, a w propozycjach pojawił się właśnie Outlander. Opis był krótki: „Podczas miodowego miesiąca w Szkocji była wojenna sanitariuszka Claire odnajduje przejście do przeszłości i wpada wprost na grupę szkockich rebeliantów”. Zaciekawiły mnie dwie rzeczy: Szkocja i przejście do przeszłości. Szukałam dalej! Na Filmwebie znalazłam kolejne informacje „Sanitariuszka wojenna Claire, w tajemniczy sposób przenosi się z 1945 do 1743 r.”, a do tego gatunek: dramat, kostiumowy, romans, science-fiction. O ile ostatni element charakterystyki, w połączeniu z pozostałymi, brzmiał dla mnie nieco abstrakcyjnie. Postanowiłam zaryzykować. Po pierwszym odcinku przepadłam… zakochałam się w historii, w głównych bohaterach, kostiumach i akcji.

Trzy sezony obejrzałam zdecydowanie za szybko, a w międzyczasie zaczęłam marzyć o podróży do Szkocji. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, magiczne zamki i charakterystyczny, szkocki akcent – to były zdecydowanie silne czynniki, które przekonały mnie do podjęcia kroków!

Trochę czasu zabrało mi przekonanie Alberta do wyjazdu do Szkocji, jednak moja perswazja zadziałała dokładnie w momencie, kiedy znalazłam przystępne cenowo bilety w ofercie linii lotniczych Ryanair. Zapadła decyzja: jedziemy na cztery dni! Nasz wyjazd był nastawiony przede wszystkim na odwiedzenie miejsc związanych z moim nowym, ulubionym serialem. Jeżeli tak jak ja, jesteście zauroczeni Outlander’em, albo marzy Wam się wycieczka objazdowa po Szkocji, to zapraszam do podsumowania naszego wyjazdu. Uwaga! Treść może zawierać spoilery!

Podróż śladami serialu Outlander

Glencoe

Glencoe to jedna z najbardziej malowniczych dolin, jakie widziałam w życiu. I chociaż w serialu Outlander wystąpiło zaledwie w czołówce, jest to miejsce, które zdecydowanie warto wpisać na listę must-see podczas wyjazdu do Szkocji.

Highland Folk Museum 

Highland Folk Museum to pierwszy tego typu skansen w Wielkiej Brytanii. Podczas wizyty możemy cofnąć się o ponad 250 lat i zobaczyć jak, na przestrzeni czasu zmieniało się otoczenie Highlands. Skansen podzielony jest na cztery części, a ta, która interesowała nas najbardziej, to wioska Baile Gean, która idealnie wpisuje się w obraz szkockiej wsi z 1730 r. Twórcy serialu zdecydowali się wykorzystać to miejsce w piątym odcinku pierwszego sezonu (tytuł: Czynsz). O tym miejscu planuję popełnić jeszcze jeden, osobny wpis, dlatego, jeżeli interesuje Was temat – wyczekujcie!

Craig na Dunn

Serialowe „Craigh na Dunn” znalazłam całkowicie przez przypadek, wpisując w Google Maps hasło Outlander. Pierwszą propozycją było Outlander filming locations i oznaczone wzgórze, które odegrało miejsce przejścia Claire z 1945 do 1743 r. Na miejscu okazało się, że inspiracją do kręgu kamieni były inny, który można znaleźć na Wyspach – sam w sobie jednak nie istnieje 😉 Kiedy dotarliśmy na miejsce, można było zauważyć ślady po atrapach, które były w tym miejscu ustawione. „Craig na Dunn” znajduje się na terenie prywatnej farmy, ale bez problemu można tam wejść, aby zrobić sobie zdjęcie. Czy warto tam się wybrać? Myślę, że tak! Po pierwsze – ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na Kinloch Rannoch, a po drugie – do serialowej miejscówki prowadzi malownicza droga przez urokliwe, szkockie wioski.

Kinloch Rannoch

Kinloch Rannoch podziwialiśmy jedynie ze wzgórza, które w serialu odegrało rolę Craig na Dunn. W serialu Kinloch Rannoch „odgrywa” rolę Inverness. Panoramę miasta i przepiękne jezioro możemy dostrzec w pierwszym odcinku serialu, kiedy Claire przechodzi przez kamienie, a także, kiedy wychodzi z chaty, w której ukrywają się Szkoci i pyta Jamie’go, czemu nie widać świateł rozpościerających się nad Inverness. Dokładnie w tym momencie uświadamia sobie, że nie jest już w XX wieku.

Copyrights: STARZ

Falkland in Fife

Falkland odegrało rolę dwudziestowiecznego Inverness w pierwszym i drugim sezonie serialu. The Covenanter Hotel został przedstawiony, jako Mrs Baird’s Guesthouse. Przy fontannie, stojąc na środku rynku, które obecnie pełni rolę mini ronda, Frank zobaczył ducha Jamie’go wpatrującego się w okno, w którym stała Claire. Miasteczko jest malutkie, ale niezwykle urokliwie. Odnaleźliśmy również polski akcent w tym miejscu – spacerując uliczkami Falkland, natrafiliśmy na pomnik, na którym znajdowały się nazwiska poległych w I i II Wojnie Światowej, a pod nimi napis: „Dziękuję”. Jeden z mieszkańców Falkland, prowadzący sklep z pamiątkami, opowiedział nam, że mieszkańcy Falkland umieścili napis po polsku, jako wyraz wdzięczności dla Polaków, którzy stacjonowali i opiekowali się miastem podczas wojny.

Aberdour Castle

Zamek Abordour jest miejscem, z którym mam jedne z najcieplejszych wspomnień z wyjazdu. Po pierwsze dlatego, że przestało padać i wyszło przepiękne słońce, a pod drugie – na terenie zamku miał wkrótce odbyć się ślub, a po nim przyjęcie weselne. Może niektórzy z Was wiedzą, że pracuję w branży ślubnej. Wizja organizacji ślubu w tak pięknym miejscu absolutnie mnie zauroczyła! W serialu zostały użyte dwa pomieszczenia: old kitchen oraz long gallery. Najbardziej rozpoznawalne jest właśnie to drugie miejsce. To właśnie w tym pomieszczeniu odbyła się spowiedź Claire z końca pierwszego sezonu.

Hopetoun House

Niezwykły, majestatyczny Hopetoung House odgrywa podwójną rolę w serialu. W pierwszym sezonie jest siedzibą Księcia Sandrugham, w drugim – odrywa rolę posiadłości Hawkinsów. Nie jest to jego jedyna funkcja tego miejsca w Outlanderze. Na terenie posiadłości były również kręcone ujęcia z Paryża – pomieszczenia pałacu wykorzystano przy kręceniu drugiego sezonu (jako pokoje Claire i Jamiego), a także w trzecim sezonie, gdzie nagrywano sceny w stajni posiadłości Helwater.

Midhope Castle

Midhope Castle było dla mnie jednym z najważniejszych miejsc na naszej trasie. To właśnie to miejsce odegrało rolę serialowego Lallybroch, czyli domu głównego bohatera – Jamie’go. Co ciekawe, wnętrze zamku jest całkowitą ruiną i na dodatek znajduje się na prywatnej posesji. Tylko dzięki dobrej woli właścicieli ziemi można odwiedzić to miejsce.

Linlithgow Palace

Lilithgow Palace, to nie tylko kolejne miejsce w naszej podróży śladami Outlandera, ale przede wszystkim ważne miejsce historyczne. W pałacu urodziła się, między innymi, jedna z moich ulubionych monarchiń – Maria I Stuart. Dla zainteresowanych, polecam ciekawy serial o Marii, królowej Szkotów – Reign. I chociaż jest to wersja raczej zbeletryzowana, mająca małe pokrycie z historią, zdecydowanie umila wieczory. Pałac Linlithgow odegrał rolę serialowego Wentworth Prison. Właśnie w tym miejscu odegrały się dramatyczne wydarzenia z końca pierwszego sezonu. Nie były one jednak kręcone w zamku, a w studio. W serialu zostało natomiast wykorzystane wejście, korytarz oraz kilka pomieszczeń.

Blackness Castle

Blackness Castle odegrał rolę serialowego Fort William, które było siedzibą Jack’a Randall’a. W serialu wykorzystano, między innymi, wejście do zamku. Kręcono tutaj również scenę, w której Jamie ratuje Claire z rąk Jack’a Randall’a i pada urzekające „I thank you to take hands off my wife”. Na dziedzińcu kręcona była również scena biczowania Jamie’ego.

Doune Castle

Doune Castle możemy podziwiać w Outlanderze, jako Castle Leoch, czyli siedzibę rodu McKenzie’ch. Zamek zobaczymy również w pierwszych odcinkach pierwszego sezonu, kiedy Claire z Frankiem odwiedzają ruiny podczas swojej „drugiej” podróży poślubnej. Co ciekawe, zamek wystąpił również w innej, znanej i lubianej produkcji – w Grze o Tron. Jak podaje Herald Scotlad, po premierze pierwszego sezonu Gry o Tron, ponad 32,000 osób odwiedziło zamek Doune od czerwca do sierpnia 2015 r. Dla porównania, liczba ta była o 44% niższa, w stosunku do poprzedniego roku.

Copyrights: STARZ

Culross

Niezwykle urokliwa miejscowość, która odegrała rolę serialowego Crainemure – miejsca zamieszkania Geillis Duncan. Miasteczko pojawia się w pierwszym sezonie serialu. W Outlanderze został wykorzystany rynek, który fani serialu będą pamiętać ze sceny ukarania chłopca, oraz „uratowania” go przez głównych bohaterów. W odcinkach został wykorzystany uwieczniony Pałac Culross, gdzie kręcone były sceny z ogródka Claire, a także, podobno, West Kirk (przedstawiony jako Black Kirk). Tego ostatniego nie udało nam się znaleźć, głównie ze względu na zbyt późną porę. Na potrzeby serialu budynki na rynku zostały przemalowane na niebiesko 😉

Uniwersytet w Glasgow

Uniwersytet w Glasgow przedstawiony w serialu, jako znana, amerykańska uczelnia – Harvard. Miejsce, w którym była kręcona scena rozmowy Claire z Brianną, bardzo łatwo znaleźć. Wchodząc od strony parku Kelvingrove, przechodzimy przez pierwsze wejście i skręcamy w lewo. Polecam przyjść w ciągu dnia, kiedy jest tam zdecydowanie więcej dziennego światła.

Copyrights: STARZ

Kelvingrove Park

Park Kelvingrove w Glasgow odegrał rolę bostońskiego parku. Sceny z tego miejsca można wypatrzeć w trzecim sezonie serialu.

Copyrights: STARZ

Culloden Moor

Miejsce, w którym rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew w historii Zjednoczonego Królestwa, nie mogło zostać pominięte na naszej trasie. Nie jestem pewna, czy scena, w której Claire odwiedza „grób” Jamie’go, była kręcona na Polu Culloden, jednak można doszukać się wielu podobieństw między tym historycznym miejscem, a ekranizacją w Outlander’ze. Przede wszystkim, nazwisko Jamie’go Fraser’a jest inspirowane prawdziwym nazwiskiem, które nosili przedstawiciele klanu Fraser von Lovat. Na Polu Culloden można znaleźć kamienie z wyrytymi nazwiskami, w tym właśnie członków klanu Fraser.

Co więcej, Bitwa pod Culloden stanowi na tyle ważny wątek drugiego sezonu serialu, że zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Planowaliśmy jeszcze zobaczyć kilka miejsc w Edynburgu i jego okolicy, oraz w Glasgow. Postanowiliśmy jednak cały, jeden dzień przeznaczyć na magiczną okolicę Glencoe, zobaczyć wiadukt Glenfinnan, który wystąpił w Harry’m Potter’ze, oraz pojechać na wrzosowiska Culloden. Na Edynburg jeszcze przyjdzie czas! Mam nadzieję, że już niedługo 😉 Oboje zakochaliśmy się w Szkocji i mam nadzieję, że niedługo wrócimy.

 

Będąc w Edynburgu lub Glasgow, możecie jeszcze odwiedzić poniższe miejsca:

Edynburg:

Bakehouse Close – Drukarnia Jamie’go w Edynburgu (3 sezon)

Tweeddale Court – miejsce, gdzie Claire spotkała po latach Fergus’a (3 sezon)

Craigmillar Castle – zamek, w którym odegrała się tragedia Jamie’go (1 sezon)

Glencorse Old Kirk – miejsce ślubu Jamie’go i Claire (1 sezon)

Glasgow:

Katedra w Glasgow – udało się nam zobaczyć tylko z zewnątrz ale w środku, w kryptach były kręcone sceny z Hopital d’Aglais (2 sezon)

 

W odnalezieniu wielu wspaniałych miejsc z powyższej listy niezwykle przydatna była mapka opracowana przez VisitScotland.com

Podobne