Weekend w Brukseli

Bruksela to stolica Belgii i Unii Europejskiej, miejsce, w którym znajduje się wiele instytucji unijnych np. Parlament Europejski, a w nim moja przyjaciółka miała odbywać staż! Ten fakt, stał się bezpośrednią przyczyną mojego i Alberta weekendowego wyjazdu. Dziś znajdziecie kilka ważnych wskazówek związanych ze sferą organizacyjną.

TANIE BILETY LOTNICZE

Bez nich nie odbyłby się chyba żaden z naszych wyjazdów. Kupiliśmy je na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Lecieliśmy wtedy pierwszy raz liniami Ryanair. Najbardziej podobało nam się to, że nie byliśmy zobligowani do uiszczania dodatkowych opłat za roczne członkostwo (tak jak w Wizzair’ze). Terminy pasowały, cena również. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że bilety kupiliśmy jeszcze zanim moja przyjaciółka Ada w ogóle kupiła i wynajęła swoje mieszkanie. Ahoj Przygodo! 🙂 Jedyny minus? Dojazd do Modlina, ale coś za coś.

PRZYLOT DO CHARLEROI

Kupując tanie bilety, lecimy na lotnisko położone niecałe 50 km od Brukseli. Najszybszą i najtańszą opcją przejazdu do stolicy Belgii jest autobus Brussels City Shuttle. Bilety możemy zarezerwować na stronie przewoźnika. Ceny zaczynają się od 5 euro do maksymalnie 14 euro przy rezerwacji internetowej, na miejscu (w kasie lub u kierowcy – 17 euro). Wszystko tradycyjnie zależy od tego jak wcześnie je zarezerwujemy. Bilet możemy wykorzystać przez cały dzień na jaki został kupiony – nie ma ograniczenia czasowego. Autobus dowiedzie nas na dworzec Bruxelles-Midi. Stamtąd dalej podróżujemy metrem.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Kiedy już dotarliśmy do dworca Bruxelles-Midi kupiliśmy pakiet dziesięciu biletów na przejazdy metrem/autobusami/tramwajami w cenie 12 euro, bilet jednorazowy z możliwością przesiadki to wydatek 1,9 euro. Ada mieszkała poza ścisłym centrum wiec taka ilość biletów była konieczna ale i całkowicie wystarczająca na cały weekend. Jednakże, mieszkając w centrum myślę, że nie potrzebowalibyśmy ich aż tyle.

METRO

Metro w Brukseli jest bardzo wygodne i pozwala dojechać w większość miejsc. Szkoda, że akurat było w przebudowie, ale nadal działało bez zarzutów. Warto również wspomnieć w tym miejscu, że działa ono od 5 rano. Co przy porannych lotach i konieczności dostania się na dworzec Bruxelles-Midi o takiej godzinie, żeby wsiąść w autobus na lotnisko może być iście problematyczne. My najedliśmy się stresu wtedy za wszystkie czasy. 

 

W dzisiejszym wpisie nie wspominałam nic o noclegu ponieważ mieszkaliśmy u mojej przyjaciółki. Jeśli jednak potrzebujecie rady w tej kwestii to z całego serca polecam Wam serwis Airbnb – z tym linkiem dostaniecie zniżkę ok. 70zł na pierwszą rezerwację.

 

Szukajcie tanich biletów i wybierzcie się na weekend do Brukseli. Wiosną i latem jest tam nadzwyczajnie pięknie! My byliśmy w październiku, pogoda nas trochę zawiodła, jednak Bruksela zdecydowanie się obroniła.

 

Podobne