Sweden & Denmark

Do Szwecji wybrałam się w długi weekend listopadowy aby spotkać się z moimi koleżankami Julią i Parmiss. Poznałyśmy się trzy lata temu w Paryżu i od tego czasu spotykamy się co roku w innym miejscu. W tym roku padło na Szwecję a konkretnie Malmö, w którym mieszka Julia. 

Dawno nie byłam na wyjeździe, który byłby tak bogaty w ilość przygód, które przeżyłam w trakcie. Rozpoczynając od praktycznie spóźnienia się na samolot do Kopenhagi, kończąc na praktycznie spóźnieniu się na samolot do Polski. 
Malmö, leży na granicy Szwecji i Danii, jest połączone niesamowitym mostem z Kopenhagą. Jest to świetna perspektywa dla osób, które chciałyby zwiedzić Szwecję i Danię za jednym razem. Niestety, problem pojawia się kiedy psuje się pociąg, jadący np. z Malmö do Kopenhagi a Ty śpieszysz się akurat na samolot… Jednakże, myśląc optymistycznie że wszystko pójdzie dobrze, z Kopenhagi do Malmö można się dostać w około 20 minut.
To co najbardziej lubię, kiedy odwiedzam swoich przyjaciół za granicą, to fakt, iż pokazują mi oni miejsca, które naprawdę warto zobaczyć. Wiedzą zawsze gdzie warto pójść a co można sobie darować.
Dzięki Julii, zobaczyłyśmy esencję Kopenhagi, uniwersyteckie miasteczko Lund oraz Malmö. 
___

I went to Sweden for a long weekend in November (we have Independence Day on November 11th – so it was perfect time for me to go) to meet my two great friends Julia and Parmiss. We met each other three years ago and from that time, we try to meet once a year in a diffrent country. This year, we decided to explore Sweden, exacly Malmö, where Julia lives.

I haven’t experienced for a long time such a travel with so many advantures on the way! Starting with bassicaly missing my plane to Copenhagen, ending with bassicaly missing my plane back home.

Malmö, is placed on the boarder beetwen Sweden and Denmark, connected by an amazing Öresund bridge. This is a perfect way for those, who want to visit both coutries at one time. Unfortunately, the problems show up, when there is something broken in a tunel or your train is not leaving the station and you are already late for your plane… However, if you think optimistic, that everything will go correctly, from Copenhagen to Malmö, you can get approximately in 20 minutes.


What I love the most, when I visit my friends from abroad is the fact, that they show me significant places. They always now good places, and those you can simply skip.

Thanks to Julia, we saw the essence of Copenhagen, university city Lund and Malmö.


MALMÖ

LUND


Podobne